Waking Sleepy Beauty

Tutaj rozmawiamy o disnejowskich filmach, zarówno kinowych, jak i tych, które wchodzą na DisneyDVD.

Waking Sleepy Beauty

Postprzez Malaki_Ravenous » Pt kwi 02, 2010 12:40 pm

http://www.wakingsleepingbeautymovie.com/ >>czy ktoś słyszał o tym coś więcej? Film, co prawda z ubiegłego roku, ale wydaje się być interesujący.
By the mid-1980s, the fabled animation studios of Walt Disney had fallen on hard times. The artists were polarized between newcomers hungry to innovate and old timers not yet ready to relinquish control. These conditions produced a series of box-office flops and pessimistic forecasts: maybe the best days of animation were over. Maybe the public didn't care. Only a miracle or a magic spell could produce a happy ending. Waking Sleeping Beauty is no fairy tale. It's the true story of how Disney regained its magic with a staggering output of hits - "Little Mermaid," "Beauty and the Beast ," "Aladdin," "The Lion King," and more - over a 10-year period.
(wybaczcie za brak tłumaczenia, aż tak dobra w tym języku nie jestem)
Malaki_Ravenous

Re: Waking Sleepy Beauty

Postprzez lis22 » Pt kwi 02, 2010 1:00 pm

Rozumiem że jest to dokument o Disneyowskich animatorach,tak? - czyli coś co bardzo mnie interesuje.
lis22

GG: 0

Re: Waking Sleepy Beauty

Postprzez Jakijajah » N sie 15, 2010 8:20 am

Widziałem. Polecam!
Jakijajah

Powrót do Filmy